काठमाडौँ । धेरै महिलाहरु लाई अक्सर यु टि ई को समस्या को सामना गर्दछ। यस्तो समस्या हुँदा पिसाब फेर्न गाह्रो हुन्छ । यदि तपाईंलाई पिसाब गर्दा जलन वा अत्यधिक गन्ध आउने समस्या छ भने, यसलाई बेवास्ता नगर्नुहोस्। यो यु टि ई रोग हुन सक्छ। यो रोगका कारण धेरै पटक ज्वरो पनि आउँछ । महिला र मधुमेह रोगीहरू यूटीआईको सबैभन्दा बढी जोखिममा छन्।

चिकित्सकहरुका अनुसार पिसाब गर्दा कुनै किसिमको अप्ठ्यारो महसुस भएमा त्यसलाई गम्भीरतापूर्वक लिनुहोस् । यदि तपाईलाई पिसाब गर्दा जलेको अनुभूति हुन्छ वा पिसाबको असामान्य गन्ध आउँछ भने तपाई इन्फेक्सनको सिकार हुनुभएको हो भन्ने बुझ्नुहोस् । तुरुन्तै डाक्टरलाई सम्पर्क गर्नुहोस् र आफैलाई जाँच गर्नुहोस्।

चिकित्सकहरुका अनुसार समयमै यूटीआईको उपचार गरेमा यसलाई सजिलै निको पार्न सकिन्छ । त्यसैगरी, ढिलो गर्दा यो रोग घातक हुन्छ र संक्रमण मृगौलामा पुग्छ। जसले हानि पुर्‍याउन सक्छ।

पिसाबमा संक्रमण को लक्षण
पिसाबमा इन्फेक्सन अर्थात यु टि ई को समस्या हुँदा निम्न लक्षणहरू देखिन्छन्। यी लक्षण देखेपछि तपाईलाई यो रोग लागेको हो भनी बुझ्नुहोस् र तुरुन्तै उपचार गराउनुहोस् । यी लक्षणहरू निम्नानुसार छन्।

यस कारणले यस्तो समस्या आएको हो : युरिनरी इन्फेक्सनको मुख्य कारण पिसाब नलीमा ब्याक्टेरियाको प्रवेश हुनु हो। वास्तवमा फोहोर शौचालय प्रयोग गर्दा ब्याक्टेरिया पिसाब नलीमा प्रवेश गर्छ र यस्तो समस्या हुन्छ । कहिलेकाहीं मूत्राशय मा संक्रमण को कारण यु टि ई पनि हुन्छ। यसबाहेक यौन क्रियाकलापमा सक्रिय महिलाहरूलाई यूटीआई हुने सम्भावना बढी हुन्छ।

गर्भनिरोधकको प्रयोगका कारण महिलामा पनि यस्तो समस्या देखिएको छ । त्यसैले गर्भनिरोधक प्रयोग गर्ने महिलाहरु । तिनीहरू पनि यो संक्रमण बारे सचेत हुनुपर्छ र यदि पिसाब गर्दा जलन महसुस हुन्छ भने यसलाई बेवास्ता नगर्नुहोस्।

के हो त उपचार : एन्टिबायोटिकहरू यूटीआईको प्राथमिक उपचारको रूपमा प्रयोग गरिन्छ। यी औषधि सेवन गर्दा आराम मिल्छ । यु टि ईहरू उपचार सुरु गरेको केही दिनमै निको हुने प्रवृत्ति हुन्छ।यु टि ई भएको बेला कफी, अल्कोहल र क्याफिनयुक्त पेय पदार्थको सेवन नगर्नुहोस्। पानी पनि प्रशस्त पिउनुहोस्।

यसरी आफ्नो सुरक्षा गर्नुहोस् : रोगबाट बच्न सरसफाईमा विशेष ध्यान दिनु जरुरी छ । महिलाले कहिल्यै फोहोर शौचालय प्रयोग गर्नु हुँदैन । यदि तपाइँ सार्वजनिक शौचालय प्रयोग गर्नुहुन्छ भने शौचालय सफा छ कि छैन हेर्नुहोस् । सार्वजनिक शौचालय प्रयोग गर्दा सिट राम्ररी सफा गर्नुहोस्। त्यस पछि मात्र प्रयोग गर्नुहोस्। (न्यूज ट्रेन्ड (हिन्दी)बाट नयाँपुस्ता डटकमका लागि गरिएको नेपाली अनुवाद)