भनिन्छ केटीको सबैभन्दा मिल्ने साथी उसको आमा हो । आमा र छोरीको सम्बन्ध यस्तो हुन्छ कि उनीहरु एकअर्काको मनलाई राम्ररी बुझ्छन् र सधैं एकअर्कालाई साथ दिन्छन्। भनिन्छ, छोरीको खुशीको लागि आमाले जे पनि गर्न सक्छिन् ।

त्यसैले आज हामी तपाईलाई यस्तै एक आमा र छोरीको बारेमा बताउनेछौं जसले यो कुरालाई प्रमाणित गरिसकेका छन्। एउटी आमा आफ्नी छोरीको लागि सरोगेट आमा बनिन् । त्यसोभए अब हामी तपाईलाई बताउँछौं कि यो सम्पूर्ण मामला के हो।

लस एन्जलसमा बस्ने ५५ वर्षीया एम्मा माइल्सले आफ्नै नातिनीलाई जन्म दिएकी छन् । उनी आफ्नै छोरीको लागि सरोगेट आमा बनिन् । वास्तवमा, एमीको छोरी स्मिथ बिना गर्भको जन्म भएको थियो, जसका कारण उनी जीवनमा आमा बन्न सकिनन्।

जसका कारण स्मिथले सरोगेट आमाको खोजी गरिरहेका थिए । र आफ्नी छोरीलाई आमाको खुशी दिन स्मिथकी आमा एमीले आफ्नो बच्चाको सरोगेट आमा बनेर बच्चालाई जन्म दिइन्।

ट्रेसी स्मिथ बाल्यकालदेखि नै MRKH (Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser Syndrome) रोगबाट पीडित छिन् । जसका कारण उनी जीवनमा आमा बन्न सकिनन् तर उनको अण्डाशय पूर्णरुपमा ठीक थियो । स्मिथकी आमाले आफ्नी नातिनीलाई जन्म दिन भिट्रो फर्टिलाइजेसन (IVF) को सहारा लिइन् र आफ्नै छोरीलाई जन्म दिइन्।

के हो इन भिट्रो फर्टिलाइजेशन (IVF)इ न भिट्रो फर्टिलाइजेसन (IVF) एक प्रक्रिया हो जसमा महिलाको अण्डाशयबाट अण्डा निकालिन्छ र शरीरलाई तरल माध्यममा शुक्रकीटको सम्पर्कमा आउँछ। त्यसपछि भ्रूणलाई बच्चा जन्माउने महिला भित्र राखिन्छ। यो कृत्रिम गर्भाधानको लागि सबैभन्दा प्रभावकारी प्रक्रिया मानिन्छ। यस प्रक्रियाको सहयोगमा, एम्माले आफ्नो नातिनीलाई जन्म दिइन्।

हामी तपाईलाई बताउछौं कि एम्माले बूढो भएकाले गर्भवती हुनको लागि आफ्नो तौल ३८ किलो घटाएकी थिइन् । यससँगै उनले गर्भवती हुनका लागि धेरै हर्मोनल औषधिको सहारा पनि लिएकी थिइन्, जसले शरीरमा हर्मोन सन्तुलित राख्छ ।

यो प्रक्रिया पहिलो पटक कहिले प्रयोग भएको थियोत पाईलाई बताउन दिनुहोस् कि विश्वमा पहिलो पटक, IVF प्रक्रिया युनाइटेड किंगडममा प्याट्रिक स्टेपो र रोबर्ट एडवर्ड्सले प्रयोग गरेका थिए। यो प्रक्रिया प्रयोग गरेर जन्मिएको पहिलो बच्चा लुइस ब्राउन थियो। लुइसको जन्म २५ जुलाई १९७८ मा भएको थियो। भारतमा यो प्रविधि डा. सुभाष मुखोपाध्यायले प्रयोग गरेका थिए।

आज, यो प्रक्रिया ती मानिसहरूका लागि वरदान भन्दा कम छैन जो कहिल्यै आमाबाबु बन्न सकेनन्। उनका लागि यो प्रक्रिया वरदानको रुपमा सावित भयो । तर, अहिले यो प्रक्रिया विश्वभर परिचित छ र मानिसहरूले यसबाट अभिभावक बन्ने आनन्द लिन सक्छन्।