काठमाडौ । चन्द्र ग्रहण भन्नाले एक आकाशीय अवस्थालाई जनाउँछ । जब चन्द्रमामा पृथ्वीको पछाडि आफ्नो छाया आउँदछ । त्यो बेला ग्रहण भनिन्छ । जब सूर्य, पृथ्वी र चन्द्र क्रममा लगभग सीधा रेखामा अवस्थित हुन्छन् त्यो बेला चन्द्र ग्रहण भनिन्छ । ग्रहणलाई ज्योतिष विज्ञानमा एक प्रमुख खगोलीय घटनाको रूपमा हेरिन्छ । जो सबै १२ राशिमा र देश एवं विश्वमा यसको प्रभाव हुन्छ ।

सन् २०२१ मा कहिले र कतिवटा चन्द्रग्रहण हुन्छ
यस वर्ष दुई चन्द्रग्रहणहरू हुनेछ । पहिलो चन्द्रग्रहण वैशाख महिनाको शुक्लपक्षको पूर्णिमा अर्थात २ मे २०२१ (वैशाख १९, २०७८, आइतवार) मा अपराह्न २ः१७ बजे हुनेछ। यो ग्रहण साँझ ७ः१९ बजेसम्म चल्नेछ । र दोस्रो चन्द्रग्रहण १९ नोभेम्बर २०२१ मा हुनेछ।

कहाँबाट चन्द्रग्रहण देखिन्छ ?
पहिलो चन्द्रग्रहण अष्ट्रेलिया, अमेरिका, एशिया र प्रशान्त महासागर क्षेत्रमा भारतसँगै नेपालबाटपनि देख्न सकिन्छ। भारत, नेपालको लागि पहिलो चन्द्रग्रहण छाया चन्द्र ग्रहण हुनेछ। तर अन्य देशहरूको लागि यो पूर्ण चन्द्रग्रहण हुनेछ। वर्षको दोस्रो चन्द्र ग्रहण पनि छाया ग्रहण हुनेछ। भारत बाहेक यो अमेरिका, उत्तरी यूरोप, प्रशान्त महासागर र अष्ट्रेलियामा पनि देखिनेछ।

सुतक अवधि
चन्द्रग्रहण भन्दा पहिलेको समयलाई सुतक अवधि भनिन्छ। त्यसकारण, ग्रहण हुनुभन्दा अघि कुनै पनि शुभ कार्यहरू रोकिन्छ। सूतक अवधि ग्रहणको ९ घण्टा अघि सुरु हुन्छ र ग्रहणको साथ समाप्त हुन्छ। यो ग्रहण आँखासँग दृश्यात्मक हुने छैन, त्यसैले यसको सूतक अवधि पनि मान्य हुनेछैन।