कसिलो लुगा लगाउनु समयको साथ साथै फेसन प्रवृत्ति नै भएको छ। तर यो आवश्यक छैन कि प्रत्येक नयाँ चीजले तपाईंलाई आकर्षितनै गर्दछ भनेर जस्तो नया कसिलो लुगा । छालामा कसिलो जीन्स र शरीरमा फिट हुने कपडा आजकल फैशन मा छन् । तपाइँलाई मननै किन नपरोस, तर सत्य यो हो कि त्यस्ता लुगाले तपाइँको शरीरमा नराम्रो प्रभाव पार्छ । जसको कारणले तपाईं बिरामी पनि हुन सक्नुहुन्छ ।

कसिलो लुगा लगाउदा हुने हानीको बारेमा विस्तृत कुरा गरौं । कडा कपडा जस्तै छालाको बेल्ट टाइट र जीन्स जसले पेटमा दबाब दिन्छ र यसलाई धक्का दिन्छ जुन स्वास्थ्यको लागि राम्रो छैन । खाँदा कसिलो लुगा लगाउनु राम्रो हुँदैन । यसले खानाको पाचनमा समस्या निम्त्याउँछ २००० बेलायती पुरुषहरूमा गरिएको सर्वेक्षणले पत्ता लगाएको छ कि कसिलो फिट जीन्सले मू त्र पथको सं क्रमण, अण्डकोष मोड़, मू त्राशयमा क मजोरी निम्त्याउँछ ।

धेरै व्यक्तिहरूले बडी शेप वा स्मुथ देखाउन भित्री वस्त्रहरू प्रयोग गर्दछन् जसको कारणले पेट, थाईमा जलन, दुखाइ, झनझनाहट शुरू हुन्छ। जसलाई मेराल्जिया पेरेस्थेटिका भनिन्छ । आजकल यो महिलाहरूमा धेरै सामान्य भएको छ ।

केहि कपडा छन् जुन छालासँग मिल्दैन, जसको कारण चिडचिड र एलर्जी हुने गर्छ । यदि तपाईं पोलिस्टर वा नायलॉन जस्तो फेब्रिकबाट बनेको धेरैकडा वस्त्र लगाउनुहुन्छ भने छालामा रातो र चिलाउने हुन थाल्छ ।

कहिलेकाँही मानिसहरू फेसन वा अन्य कारणहरूले कडा लुगा लगाउँदछन् । यदि तपाईंसँग कुनै उपाय छैन भने कम्तीमा थोरै समयको लागि मात्र कसिलो लुगा लगाउन सक्नुहुन्छ । यसले तपाईको शरीरलाई धेरै नोक्सानबाट बचाउन मद्द्त गर्दछ । यदि तपाईं दिनभरि कडा कपडा लगाइरहनुभएको छ भने रातमा शरीरलाई खुला छोड्नुहोस् र अत्यन्तै हल्का लुगा लगाउने प्रयास गर्नुहोस् । रातीको समयमा आरामदायी निन्द्रा पाउन सक्नुहुन्छ कुनै पनि लुगाफाटा वा लुगाहरू नलगाईकन सुत्नाले यसले तपाईंको शरीरलाई आराम दिन्छ ।